Intensywne lato w Portugalii

Category: Blog & events
on 22 October 2018
Hits: 6575
Protected by Copyscape

Ostatnie miesiące były bardzo napięte i emocjonujące. Przede wszystkim wdrażam kilka istotnych zmian i ulepszeń na swojej stronie firmowej, dzięki czemu dostęp do oferowanych przeze mnie portugalskich win stanie się jeszcze wygodniejszy, a asortyment większy i jednocześnie bardziej dystyngowany. 

Zrezygnowałem z oferowania tanich win na rzecz produktów klasy premium, dokładnie tak samo jak moje winiarnie. Będzie to coraz lepiej pasować do mojego głównego motta: „Premium wines from Portugal”. Wszystkie te elementy zostaną połączone z nowymi opcjami kupna i dostawy win na atrakcyjnych warunkach. Tak więc nie przepuście ten moment, który da wam duże korzyści! Bądźcie na bieżąco, zapisujcie się na newsletter i obserwujcie mnie na kanałach społecznościowych. Stay tuned!

Ale na dobry początek obejrzyjcie sobie ten krótki wideo klip – taki autorski wizerunek Portugalii.

Dzisiaj podzielę się z wami moimi wrażeniami i rezultatami pracy z wyjątkowo intensywnego okresu letniego na przełomie czerwca i lipca tego roku. Był on wypełniony po brzegi spotkaniami z moimi kolegami biznesowymi z 10-ciu winnic, z którymi współpracuję już kilka lat. Oczywiście była to też okazja odnowić z nimi kontakty i to nie tylko na gruncie zawodowym, ale też czysto przyjacielskim. Skupiłem się na negocjacjach handlowych, zacieśnianiu współpracy, wprowadzeniu na rynek nowych produktów i bardziej agresywnej ekspansji terytorialnej i marketingowej w krajach Europy centralnej i wschodniej.

Jedno z pierwszych spotkań odbyło się w ekskluzywnym hotelu MYRIAD, należącym do koncernu spożywczo-hotelarskiego AZINOR. Jest on właścicielem marki DIVAI, która szturmem weszła na rynek winiarski i od razu zdobyła zaufanie i nagrody dzięki wyśmienitym winam z Alentejo, które dla DIVAI produkuje jeden z najlepszych portugalskich winiarzy, Luís Duarte (ciekawy wywiad z nim został opublikowany w "The New York Times"). W czasie obiadu Agnieszka Loureiro-Pelc i Raquel Fernandes opowiedziały mi o nowych produktach, lansowanych przez DIVAI, takich jak wino musujące DIVAI Bruto z regionu Bairrada. Jedliśmy (tradycyjnie jak dla Portugalii!) arcy-smacznego dorsza, do którego próbowaliśmy nowe roczniki czerwonego i białego DIVAI Reserva, które tylko w tym roku otrzymały srebrne nagrody na konkursach Decanter, MundusVini, Wines of Portugal Challenge i Concours Mondial Bruxelles. Ale muszę powiedzieć, że wśród moich klientów największą furorę zrobił ich olej z oliwek Azeite Extra Virgin z niespotykaną kwasowością <0,3%. Sprzedałem pół palety w 2 miesiące! O tym, dlaczego kwasowość oliwy jest jednym z najważniejszych czynników, określających jej jakość, możecie przeczytać tutaj. DIVAI oferuje także inną oliwę Epic Cuisine Extra Virgin z kwasowością <0,5%, którą można używać np. do krótkiego podsmażania warzyw czy przypraw (my robimy to w daniach kuchni indyjskiej).

CIMG3555 CIMG3556 CIMG3562

The wines of Chile and Argentina are too sweet. You think Spain, you think the tempranillo grape. Well, we don’t use the same grapes everyone else does. We have 315 different grape varieties, many of them unique to us. We’ve also taken many French grapes and adopted them for our own use. You want a velvety and well-balanced wine at a good price? Think Portugal - Luís Duarte, winemaker of DIVAI Click to Tweet

Kilka dni później, w przytulnej i odwiedzanej przeze mnie latami restauracji w Cascais, rozmawiałem o biznesie z Paolo Fuiza Nigra, który jest producentem marki Pontual Wines i niezwykle doświadczonym winiarzem z 40-letnim stażem. Po raz pierwszy odwiedziłem jego winiarnię z Alentejo na początku 2016, ale z Paolo miałem jeszcze kilka dodatkowych spotkań. Tym razem dowiedziałem się od niego, że produkcja win znacznie się zwiększy, ponieważ zostało dokupionych 70 ha winnic, co w sumie daje obecnie obszar ok. 170 hektarów, na których uprawiane są szczepy Alicante Bouschet, Touriga Nacional, Petit Verdot i Syrah. Jednak Paolo nie chodzi tylko o ilość produkowanego wina. Pontual regularnie zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach, a teraz na pewno pomoże mu w tym nowo wylansowane wino klasy premium - Pontual Superior. Paolo zadbał także o bardyej atrakcyjny disign butelek i etykietek, odzwierciedlający wyższą jakość win Pontual.

DSCN0943 Paolo PONTUAL

Na początku lipca pojechałem w stronę Torres Vedras, 60 km na północ od Cascais. Miałem zaplanowaną wizytę w winiarni Quinta do Monte d’Oiro, która jest ikoną wśród elitarnych wytwórni portugalskich win. Dużo więcej pisałem o Quinta do Monte d’Oiro w tym poście. Jednak przez nieprzychylny zbieg okoliczności, nie spotkałem się tam z Sophie Mjeren, głównym menadżerem ds. sprzedaży międzynarodowej. Niemniej jednak z przyjemnością wróciłem do miejsc odwiedzonych wiosną 2016 roku. Najpierw poobserwowałem butelkowanie win (to była QMdO Lybra Syrah Tinto), a potem długo spacerowałem po winnicy i między rzędami Syrah, implementowanego z regionu Côte-Rôtie (Francja). Nie pojechałem jednak tam tylko dlatego, że nie miałem nic innego do zrobienia. Przede wszystkim zaopatrzyłem się w sporą ilość QMdO Lybra Syrah Tinto, seria limitowany QMdO Reserva 2013 Tinto oraz autorskie i ekskluzywne QMdO Syrah 24 Tinto (2013). Przez telefon Sophie powiedziała mi, że Quinta do Monte d’Oiro wprowadza parę zmian, które dotyczą wizualizacji asortymentu i zmiany w nazwach win. Poniższa tabela przedstawia szczegółowe zestawienie.

  QMDO tabela

Novos rotulos5 QuintadoMonteDOiro details 300dpi 096 CIMG3515 CIMG3525

Droga do Quinta do Monte d’Oiro prowadziła przez Sintrę, Cheleiros i Mafrę. Aha, Cheleiros…. Jak niejednokrotnie wspominałem w tweetach i na LinkedIn, winiarnia Manzwine z miasteczka Cheleiros to moja pierwsza miłość, producent ekskluzywnych win i mój zaufany partner biznesowy. Chłonąc spokój i ciszę Cheleiros, bez pośpiechu wczytywałem się w historię tego miejsca i marki Manzwine w niedużym muzeum wina naprzeciw winiarni. O najwyższej klasie tego producenta świadczy zdobyta niedawno nagroda „Prémio Intermarché Produção Nacional” dla najlepszego portugalskiego producenta produktów przetworzonych.

  CIMG3462 CIMG3467 CIMG3468

Jakiś czas później, znów w Cascais, omawiałem sprawy biznesowe z Anną Varandas, przedstawicielką winiarni Herdade de Espirra. Jednocześnie jest ona rezydującym tam enologiem, chociaż Herdade Espirra korzysta z supportu innego wpływowego portugalskiego winiarza, Rui Reguinga. I to właśnie jego kreatywność sprawia, że wina Herdade Espirra są bardzo lubiane przez moich klientów – zawdzięczają to miękkiemu klimatowi półwyspu Setúbal, piaszczystym glebom, wytłaczaniu winogron tradycyjną metodą, czyli bosymi stopami, i szczepowi Castelão, którego winogrona mają po około 40 lat (tzw. vinhas velhas). Herdade de Espirra wprowadziła do sprzedaży nowy rocznik Pavão de Espirra (2013), a inne wina też będą wkrótce dostępne w nowszych rocznikach. Nadmienię, że wszystkie 5 brandów będą testowane w Londynie i Warszawie przez uznane autorytety naszej branży. Obowiązkowo dam wam znać o rezultatach.

2 Herdade da Espiga 84 IMG 2663

You only make a good wine when someone has made a good job in the vineyard. I believe that in the right terroir any grape variety can produce excellent wines. Old and good vines fascinate me; they are true classics waiting for contemporary interpretation. And a modern approach to vineyards creating a sound future - Rui Reguinga, winemaker of Herdade de Espirra Click to Tweet

Miałem również przyjemność spotkać się z Sandrą Chaves, która pracuje jako szefowa sprzedaży międzynarodowej i marketingu w winiarni Herdade do Perdigão. Bardzo lubię ich wina: czerwone są mocne, „ciężkie” i „nieprzebijająco” ciemne w kolorze, natomiast białe są aromatyczne i niemalże słodkie (choć naturalnie wytrawne). Herdade do Perdigão widzi ogromną perspektywę dla rozwoju w kierunku wschodnim, włącznie z daleką Azją. Pracujemy nad dalszym umocnieniem współpracy.

pavel06 pavel02 DSCN1026

W połowie lipca zostałem zaproszony do odwiedzenia nowej winiarni z północy Portugalii, z prowincji Beira Interior (na północ od Guardy) i regionu winiarskiego DOC Douro. Przyznam się, że od dawna myślałem o poszerzeniu mojej oferty o wina z Douro, ponieważ mam stamtąd tylko jedno, za to wyśmienite - jest nim Manzwine DOC Douro. Ciekawie się złożyło, że właśnie wtedy zadzwonił do mnie José Eduardo Reverendo Conceicão, główny winemaker i menadżer z Quinta Vale d’Aldeia. Sam zaproponował kilkudniowy pobyt w miasteczku Mêda, w pobliżu którego znajduje się bardzo estetyczna i nowoczesna winiarnia. Słynący z gościnności Portugalczycy stanęli na wysokości zadania: zadbali o transport, zakwaterowanie, posiłki, program zwiedzania winiarni i winnic i, oczywiście, o wina, których było pod dostatkiem. Quinta Vale d’Aldeia ma w swoim arsenale 27 pozycji i są to najwyższej klasy wina czerwone (Look’s Grande Reserva, Quinta Vale d’Aldeia Reserva, Xaino Selection), a także wina bałe (Alvarinho, Sauvignon Blanc, Quinta Vale d’Aldeia Reserva) oraz 10-letnie Porto i przepyszną oliwę z oliwek extra virgin z kwasowością <0,3%. Byłem pod dużym wrażeniem, co udało się osiągnąć tej winiarni w tak krótkim czasie przez utalentowanego i nowatorskiego winiarza, jakim jest José. Dziękuję Ci za świetną wizytę, José!

DSCN1368 DSCN1369 DSCN1393

My mission - create outstanding , creative and authentic wines. Share my passion for wine with the world - José Reverendo Conceição, winemaker of Quinta Vale d’Aldeia Click to Tweet

Dokładne sprawozdanie z pobytu w Quinta Vale d’Aldeia opiszę wkrótce w nowym poście. Jak się domyśliliście, zaproponuję wam jeszcze więcej unikalnych i nietuzinkowych win!

A więc do nowych spotkań i wspaniałych wrażeń z portugalskimi winami klasy premium!

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

Posting comment as a guest.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below